niedziela, 7 maja 2017

#18 recenzja książki dziewczyna o kruchym sercu

Hejka zapraszam was dzisiaj na recenzję książki dziewczyna o kruchym sercu. Każdy kto byłby chory na serce by chciał żyć chociaż trochę normalnie, jak inni ludzie. Tak też jest w przypadku Uli.
Głównymi bohaterami są Ula i Janek.  Są bardzo dobrze wykreowani. Są istnymi przeciwieństwami.
Janek jest chłopakiem towarzyskim, kocha matematykę i Boga. Jest dość popularny i lubiany w szkole. Jest również wolontariuszem. Pomaga przede wszystkim starszym ludziom. Jest w klasie maturalnej.

Ula jest skryta, nieufna, samotna, uwielbia polski. Jest zamknięta w sobie. Przez chorobę dużo jej nie ma w szkole przez to ma duże zaległości matematyce.

" Doskonała miłość usuwa lęki. To co mi dałeś, było doskonałe, bo nigdy się przy tobie nie bałam..."

Janek się zgłosił, aby jej pomóc w nadrobieniu materiału. Początkowa relacja z Ulą nie była łatwa. Nie dogadywali się lecz Janek nie poddawał się. Po pewnym czasie to wszystko się zmieniło.

"-Dlaczego chcesz się we mnie zakochać?
-Wcale nie chciałem- spojrzałem jej w oczy
-Jesteś dosyć wredna i męcząca. Gdyby moje serce pytało mnie o zdanie. Kazałbym mu zmądrzeć
-Zapomniałeś, że mam krótki termin przydatności do spożycia.
Uśmiechnęła się
-Nie wiesz że to, co prawdziwe i najwarościowe, zawsze ma krótki termin do spożycia"

Narratorem jest Janek. Z zakończenia nie jestem zadowolona. Ale jest dzięki temu bardziej realne.

" Prawdziwa miłość jest wtedy, gdy akceptujesz drugą osobę i nie chcesz jej zmieniać. Pragniesz mieć świadomość, że ta osoba jest bezpieczna i spokojna. Gdy robisz wszystko, żeby jej nie skrzywdzić czy urazić, i jesteś szczery. Szczery jak nigdy z nikim, nawet do bólu, bo chcesz być, jak najbliżej."

Książka dała mi dużo do myślenia. Ta dziewczyna chciała tylko normalnie żyć, lecz los ją pokrzywdził. No prawie nie może robić. Ale dostała ogromny skarb, którym jest miłość. Ma fajnego chlopaka, ale jej czas jest ograniczony, jej serce coraz gorzej pracuje.

" Nawet okrutny los może czasem zrobić piękny los."

Autorka porusza dużo wątków religijny, miłosny, wątek przyjaźni. Przez to bardzo dobrze się ją czytało. Bardzo cieszę się że tak dobrą książkę napisała polska autorka. Na pewno przeczytam inne książki tej autorki.8 komentarzy:

 1. Mi również bardzo podobała się ta książka, choć była zarazem taka nieprawdopodobna, to jednak warto było poświęcić dla niej czas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie żałuję że ją przeczytałam.

   Usuń
 2. Miałam w planach jej przeczytanie i mama nadzieję, że dość szybko to nastąpi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że książka może być ciekawa. Taka tematyka jaką lubię. Ale, hmm czy ta okładka nie jest taka sama jak u Kim Holden w książce "Gus". :)

  OdpowiedzUsuń